Ботев Враца ще играе в efbet Лига и през следващия сезон след умопомрачителна драма с продължени и дузпи срещу Марек Дупница! Мачът, който се игра пред около 5000 души на стадион „Христо Ботев“ в северозападния град, предложи уникални емоции, три греди и редица положения пред двете врати.

Тимът на Христо Янев спечели с общ резултат от 5:3, след като Мартин Смоленски откри в 50-ата със страхотно изпълнение, но Александър Близнаков изравни за гостите след сериозна грешка на домакините. Така се стигна до продълженията, в които Веселин Любомиров беше изгонен за два жълти картона в 110-ата минута. За да може всичко на стадион „Христо Ботев“ в северозападния град да завърши епично, трябваше да наблюдаваме удари от бялата точка, при които дупничани не устояха и направиха две грешки, а домакините само една, което означаваше, че Ботев, който удари две греди в мача, остава в елита и догодина. Но комплиментите ще останат и за гостите от Дупница, които не се предадоха и се бориха до самия край с всички възможни сили.

Снимки: Startphoto.bg
100 снимки

Тимът на Христо Янев стигна до този бараж по изключително драматичен начин. В края на редовния сезон изоставаше с цели шест от 14-ата позиции, но в плейофите Ботев не допусна нито едно поражение, а и благодарение на слабите резултати на Пирин Благоевград, който изпадна във Втора лига. Така, врачани останаха на 14-ото място. Марек, от своя страна, направи отличен сезон във Втора лига, но остана трети след шампиона Спартак Варна и Септември София.

73 снимки

През първото полувреме, определено, домакините от Ботев Враца имаха надмощие и бяха доста по-близо до гола. Възпитанците на Христо Янев удариха две греди в 30-ата на Меси Биатумусока и в 31-ата минута на Даниел Генов след удари с глава, имаха още няколко добри ситуации, а вратарят на гостите от Дупница Константин Костадинов направи две хубави спасявания. Марек опитваше да бъде опасен на контраатака и също стигна до два точни изстрела, които, обаче, не затрудниха стража на врачани Красимир Костов.

Ботев Враца поведе в резултата в 50-ата минута след фантастично изпълнение на Мартин Смоленски. Браян Мендоса получи на тъча по десния фланг на атаката и преодоля много лесно Николай Ганчев, след което напредна и центрира в наказателното поле. Там Росен Йорданов изчисти с глава, но само до Смоленски пред дъгата на наказателното поле, който пое топката с гърди и след това стреля по страхотен начин с десния крак, пращайки кълбото в левия ъгъл на Костадинов за 1:0.

Марек, обаче, успя да изравни в 83-ата минута след сериозна грешка в защитата на домакините. Браян Мендоса беше необезпокояван и опита да изрита топката напред, но го направи точно в тялото на Николай Ганчев. Рикошетът изведе капитана на Марек Близнаков сам срещу вратаря Костов и с фамозен прехвърлящ удар извън наказателното поле прати топката в мрежата на домакините за 1:1.

В двете продължения по 15 минути гол не падна и така се стигна до дузпи. Първи зад топката застана Браян Переа, който даде преднина на Ботев Враца, а след това Красимир Костов спаси удара на капитана на гостите Александър Близнаков. Ласана Н'диайе вкара и втората дузпа за врачани, докато Николай Ганчев изпълни точно втората дузпа за гостите от Дупница.

Даниел Генов също не направи пропуск от бялата точка за Ботев Враца, а следващият изпълнител за Марек - Боян Стойнев, пропусна да отбележи и доближи домакините до оцеляване в елита. Направилият феноменален мач за Марек Константин Костадинов отрази дузпата на Стефан Велев, а Христо Каймакански вкара следващата дузпа за гостите от Дупница. Мартин Смоленски, обаче, отбеляза петата дузпа и осигури оставането на врачани в елита и догодина.

FT .

5 : 3

• 50’ Мартин Смоленски
  • 120+2’ (д) Браян Переа
  • 120+2’ (д) Ласана Н диайе
  • 120+2’ (д) Даниел Генов
  • 120+2’ (д) Мартин Смоленски
  • 83’ Александър Близнаков
  • 120+2’ (д) Николай Ганчев
  • 120+2’ (д) Христо Каймакански
  • КРАЙ НА МАЧА! БОТЕВ ВРАЦА ОСТАВА В efbet Лига И ДОГОДИНА!

120+2'
  • ГОЛ НА МАРТИН СМОЛЕНСКИ ОТ ДУЗПА! БОТЕВ ВРАЦА ОСТАВА В ЕЛИТА И ДОГОДИНА!

120+2'
  • Гол на Христо Каймакенски от дузпа за Марек.

120+2'
  • Стефан Велев направи първи пропуск за Ботев Враца при дузпите.

120+2'
  • Боян Стойнев прати топката покрай гредата в аут от бялата точка.

120+2'
  • Даниел Генов също вкара за Ботев Враца от бялата точка.

120+2'
  • Николай Ганчев вкара втората дузпа за Марек.

120+2'
  • Ласана Н'Диайе бележи за Ботев Враца.

120+2'
  • Красимир Костов спаси дузпата на Александър Близнаков.

120+2'
  • Капитанът Браят Переа бележи от булата точка.

120+2'
  • КРАЙ НА ПРОДЪЛЖЕНИЯТА! ВСИЧКО ЩЕ СЕ РЕШИ С ДУЗПИ!

120+1'
  • НОВА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА БОТЕВ ВРАЦА! Топката бе центрирана от корнер в наказателното поле, където Переа засече с глава, но отново Костадинов блесна и спаси с една ръка, а след това Марко Мажуга не успя да направи най-добрата добавка и стражът на дупничани улови.

118'
  • ДВОЕН ШАНС ЗА БОТЕВ ВРАЦА! Ласана Н’Диайе шутира получи пред наказателното поле и шутира към вратата, но Костадинов отрази. Топката стигна до Генов отдясно в пеналтерията, който центрира към далечната греда, където Переа стреля с глава, но стражът на Марек направи ново чудесно спасяване.

117+1'
  • Жълт картон получи капитанът на Ботев Враца Браян Переа.

114'
  • ЧЕРВЕН КАРТОН ЗА МАРЕК! Получи го Веселин Любомиров. Даниел Генов си спечели много празно пространство  половината на гостите и бе съборен от Любомиров, който получи втория си жълт картон, което означаваше и червен такъв. Така той остави своя отбор с човек по-малко.

110'
  • НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

106'
  • КРАЙ НА ПЪРВОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

105+1'
  • Принудителна смяна за Ботев Враца – Мартин Ачков бе заменен от Ласана Н’Диайе.

105+1'
  • ШАНС ЗА МАРЕК! Николай Ганчев се отскубна от защитата на Ботев по левия фланг, напредна на скорост, влезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл на Костов, но топката се оплете от външната страна на мрежата.

100'
  • НОВ ИЗСТРЕЛ! Рикоширала топка стигна до Христо Каймански, който шутира от дъгата пред наказателното поле точно към вратата, но Костов се намеси и улови.

99'
  • Смяна за врачани – Стефан Велев замени Диого Барбоса.

98'
  • УДАР! Любомир Костов успя да надбяга защитата на Ботев, влезе отляво в наказателното поле и стреля от малък ъгъл към вратата. Получи се рикошет в Мартин Христов и топката премина много близо до лявата греда на Костов в корнер.

97'
  • НАЧАЛО НА ПЪРВОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

91'
  • КРАЙ НА РЕДОВНОТО ВРЕМЕ! Следват две продължения по 15 минути!

90+7'
  • НОВ ШАНС ЗА ДОМАКИНИТЕ! Дупничани не успяха да изчистят топката и тя попадна в Бубакар Траоре, който стреля в наказателното поле, но отново Костадинов се намеси и спаси.

90+6'
  • Жълт картон за Веселин Любомиров от Марек.

90+4'
  • НОВА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ДОМАКИНИТЕ! Браян Переа бе намерен пред наказателното поле и отигра с глава да Даниел Генов, който влезе в наказателното поле и шутира към вратата, но Костадинов го парира в корнер.

90+4'
  • Шест минути добавено време на мача.

90+1'
  • ШАНС ЗА БОТЕВ ВРАЦА! Браян Переа пусна към Марко Мажуга, който бе изпреварен от Мартин Кавдански. Опитният защитник, обаче, сбърка опитвайки пас към своя вратар Константин Костадинов, който тръгна да излиза, за да пресрещне футболиста на Ботев Враца и все пак успя да му го блокира да отправи точен изстрел. След съприкосновението между двамата, обаче, вратарят на гостите трябваше да получи медицинска помощ.

89'
  • УДАР! Мартин Смоленски опита изстрел от границата на пеналтерията, но покрай дясната греда на Костадинов в аут.

87'
  • Жълт картон за капитана на Марек Александър Близнаков след отбелязаното от него изравнително попадение.

84'
  • ГОООООЛ ЗА МАРЕК! Александър Близнаков изравни! Браян Мендоса беше необезпокояван и опита да изрита топката напред, но го направи точно в тялото на Николай Ганчев. Рикошетът изведе капитана на Марек Близнаков сам срещу вратаря Костов и с фамозен прехвърлящ удар извън наказателното поле прати топката в мрежата на домакините за 1:1.

83'
  • Христо Янев реши да включи и Бубакар Траоре на мястото на Клери Сербер.

76'
  • Първи две смени и за Ботев Враца – Спас Георгиев напуска, а вместо него влезе Марко Мажуга.

76'
  • Втората промяна - Милен Иванов излиза, а Валери Йорданов влезе на неговото място.

70'
  • Двойна смяна за Марек – Росен Йорданов, който имаше жълт картон, е заменен от Боян Стойнев.

70'
  • ГРЕДА ЗА МАРЕК! Капитанът Александър Башлиев хвана неподготвена отбраната на домакините и реши да стреля директно от корнер, а топката се насочи опасно към вратата на Костов, който имаше късмет, че тя се отби от десния му страничен стълб.

60'
  • Официално предупреждение получи и Росен Йорданов от дупничани.

57'
  • Първа промяна в двубоя – Любомир Костов замени Християн Джаджаров в състава на Марек.

53'
  • Жълт картон за голмайстора Мартин Смоленски, който си свали фланелката след попадението.

51'
  • ГОООООЛ ЗА БОТЕВ ВРАЦА! Страхотно изпълнение на Мартин Смоленски даде аванс на домакините в 50-ата минута! Браян Мендоса получи на тъча по десния фланг на атаката и преодоля много лесно Николай Ганчев, след което напредна и центрира в наказателното поле. Там Росен Йорданов изчисти с глава, но само до Смоленски пред дъгата на наказателното поле, който пое топката с гърди и след това стреля по страхотен начин с десния крак, пращайки кълбото в левия ъгъл на Костадинов за 1:0.

50'
  • НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ ВЪВ ВРАЦА! Без промени в двата отбора.

46'
  • КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ БЕЗ ГОЛОВЕ!

45+5'
  • УДАР! Играчите на Марек изчистиха топката след изпълнение на корнер, а Диого Барбоса опита изстрел от воле пред наказателното поле, но покрай дясната греда на Костадинов в аут.

45+4'
  • Четири минути добавено време на първата част.

45+1'
  • ВТОРА ГРЕДА ЗА БОТЕВ ВРАЦА! Капитанът Браян Переа задържа топката между няколко футболисти на дупничани в тяхната половина и след това изведе отлично Браян Мендоса отдясно в наказателното поле, който стреля по тревата по диагонала към далечния ъгъл, а топката се отби от десния страничен стълб на Костадинов за втори път.

31'
  • ГРЕДА ЗА ВРАЧАНИ! Меси Биатумусока беше изпуснат от защитата на Марек след изпълнение на корнер и стреля с глава, но вратарят Константин Костадинов се отличи с прекрасна намеса и изби в нов ъглов удар. След изпълнението му, Генов стреля с глава, но топката се отби от напречната греда и падна малко пред голлинията. След това кълбото бе изчистено.

30'
  • ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ДОМАКИНИТЕ! Даниел Генов стигна до топката отляво в наказателното поле и пусна пас успоредно на голлинията, но там нямаше негов съотборник, който да засече топката. Стигна се, обаче, до кратко разбъркване, но в крайна сметка гостите успяха да изчистят кълбото.

26'
  • Първи жълт картон в двубоя. Получи го Християн Джаджаров от състава на Марек.

21'
  • ИЗСТРЕЛ! Димитър Илиев нанесе удар от въздуха с десния крак, след като посрещна една избита топка. Шутът бе точен, но без проблеми за Костов, който улови.

19'
  • ШАНС ЗА БОТЕВ ВРАЦА! Играчите на Марек допуснаха сериозна грешка в защетата, от което се възползва капитанът Браян Переа да стреля в наказателното поле, но вратарят Константин Костадинов успя да избие в корнер.

17'
  • ОПАСЕН УДАР! Даниел Генов изведе Спас Георгиев по десния фланг и след това стреля по диагонала към далечната греда, но покрай нея в аут.

14'
  • ПЪРВИ ТОЧЕН УДАР! Николай Ганчев се пребори за кълбото с Браян Мендоса отляво до наказателното поле и след това чукна топката за Християн Джаджаров, който шутира презд пеналтерията на домакините и шутира към вратата, като бе точен, но без достатъчно сила и вратарят Красимир Костов улови.

12'
  • Атмосферата във Враца беше страхотна, а на стадион „Христо Ботев“ имаше сериозен брой фенове на домакините, които бяха в настроение, за да подкрепят своите любимци в решаващия двубой. Преди началото на баража за efbet Лига Марек пък беше награден с медали и купа за третото място, което завоюва през сезона във Втора лига.