Отборът на Ботев Враца постигна изключително ценен успех в борбата си за оцеляване в efbet Лига. Врачани сразиха с 2:0 при визитата си един от преките си конкуренти за място в елита – Славия, и усложниха още повече ситуацията за „белите” от София. И двата гола за гостите паднаха през първата част, когато първо Христо Златински откри резултата в 17-ата минута, а в 36-ата Валери Домовчийски реализира много красив гол, давайки комфортен аванс за хората на Веселин Великов.

Успехът изкачи Ботев Враца до 11-ото място във временното класиране в елита на България, като тимът е с 22 точки. Точно толкова има и отборът на Славия, но поради по-лошите си показатели в преките мачове „белите” заемат 12-ото място.

Славия - Ботев Враца

източник: sofascore.com

Отзивите след мача:

Великов: Никой не вярваше, че ще победим

Загорчич: Липсваше ни креативността

Венци Стефанов: Убеден съм, че всичко ще бъде наред

Гостите от Враца стартираха по-активно мача и в петата минута имаха шанс да открият резултата. Тогава Петър Атанасов стреля с десния крак, но Светослав Вуцов се намеси много добре и предотврати сигурен гол. Домакините отвърнаха с мигновена контраакция, а Калоян Кръстев обстрелва вратата на Костов, но вратарят на врачани също се прояви добре в тази ситуация.

След 17 минути игра Ботев Враца откри реузлтата. Христо Златински реализира попадение за гостите, след като бе оставен непокрит вляво на наказателното поле на Славия. Бранител на домакините се хвърли на шпагат, а топката параболично продължи към вратата на Костов. Андреа Христов я изчисти напред, но тя вече бе влезнала във вратата на Славия и Ботев Враца откри - 1:0 за гостите.

Изключителен шанс се откри за Славия за изравнителен три минути след регистрирания такъв. Калоян Кръстев се пребори вдясно с Мартин Николов и намери в наказателното поле Михаил Александров, чийто удар обаче бе отразен от Костов. Домакините, логично, натиснаха, за да върнат гола си пасив срещу Ботев Враца. В 28-ата минута топката бе центрирана в наказателното поле на гостите отдясно, а халфът на Ботев - Аласан Ндиай, засече кълбото, но я запрати към собствената си врата. За негово щастие, тя се отби в гредата и отиде встрани.

Антон Узунов
43 снимки

В ответната атака и гостите нацелиха гредата на своя съперник. Петър Атанасов направи добър пробив отляво и шутира мощно с десния крак, но нямаше шанс и топката се отби в гредата на домакините. В 36-ата минута гостите удвоиха своя актив в срещата. Топката бе центрирана от ъглов удар на втора греда, където Аласан Ндиай върна с глава към абсолютно непокрития Валери Домовчийски. Той отправи мощен удар с левия крак, за да удвои направи 2:0 за гостите в мача.

В 52-ата минута домакините бяха много близо до това да отбележат гол. Емил Виячки центрира топката към колегата си в отбрана Андреа Христов, но капитанът на "белите" отблизо пропусна да се разпише. Столичани опитаха да натиснат своя съперник и атакува чрез разнообразни нападения, но големи шансове за предотвратяване пред Краси Костов нямаше и врачани запазваха аванса си към 70-ата минута.

В 72-ата дойде удар на Димитър Рангелов от дъгата на наказателното поле на Ботев Враца, но прекалено лек, за да затрудни Костов. Шест по-късно "белите", но в черен екип в този мач, стигнаха до добър шанс за гол в срещата. чрез Емил Стоев. Той нахлу отляво навътре в наказателното поле на Ботев Враца и шутира, но Красимир Костов показа добра реакция и изби встрани.

До края на срещата напористите действия отново бяха на страната на Славия, но отборът на Загорчич не успя да порази вратата на Краси Костов и логично загуби срещата. В следващия кръг Славия ще гостува на друг опашкар  - Етър, докато за Ботев Враца му предстои тежко домакинство на Черно море, който е в яростна борба за място в Топ 6.

FT / СЛАВИЯ - БОТЕВ ВРАЦА 0:2

0:1 Христо Златински (17)

0:2 Валери Домовчийски (36)

Рефер: Георги Гинчев (Велико Търново)

Стадион: "Славия" (София)

Стартови състави:

Славия: 13 Светослав Вуцов - 4 Петър Патев 55 Андреа Христов /к/ 23 Емил Виячки 19 Филип Антовски 70 Михаил Александров (67' - 73 Мартин Сораков 🟨) 77 Георги Вълчев 11 Владислав Узунов (46' - 8 Димитър Рангелов) 71 Емил Стоев 14 Ивайло Димитров 9 Калоян Кръстев

Резерви: 1 Георги Петков - 8 Димитър Рангелов 17 Ерол Дост 3 Ертан Томбак 75 Надер Гандри 29 Петър Вуцов

Треньор: Златомир Загорчич

Ботев Враца: 33 Красимир Костов - 18 Илия Миланов 37 Венцислав Керчев 77 Мартин Николов 81 Атанас Зехиров 24 Алассане НДиайе 22 Никола Колев (78' - 17 Чавдар Ивайлов 🟨) 23 Христо Златински  🟨  (86' -  5 Костадин Ничев) 10 Петър Атанасов (76' - 94 Юлиан Ненов) 9 Даниел Генов 30 Валери Домовчийски 🟨 /к/ (86' - 20 Дориан Бабунски)