Отборът на Пирин Благоевград записа първи успех от началото на сезона в efbet Лига! „Орлетата“ постигнаха това в откриващия деветия кръг мач от първенството и надвиха с 2:1 гостуващия на стадион „Христо Ботев“ тим на Ботев Враца.

Всичко стартира в края на първата част, когато капитанът на домакините Петър Занев си отбеляза автогол в 45-ата минута, но в добавеното време Станислав Костов изравни. Красимир Станоев пък донесе пълния обрат и победата за домакините, които завършиха двубоя и с човек по-малко, след като Венцислав Бенгюзов беше изгонен за два жълти картона десет минути преди края на редовното време.

Костадин Андонов
97 снимки

Домакините заслужиха трите точки заради по-добрата си игра през целия мач. Те имаха всички ситуации в срещата, след като врачани не отправиха нито един удар по посока на вратата на Янко Георгиев за всичките 90 минути.

По този начин Пирин вече има шест точки и заема 14-ата позиция, докато Ботев Враца остава на 12-о място с актив от седем пункта. В следващия кръг „орлетата“ гостуват на Арда, а врачани, които записаха трета поредна загуба, приемат шампиона Лудогорец.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Росен Кирилов: Нямахме желание да вкараме гол

Красимир Петров: Спокоен съм, слуховете за моето място не ме притесняват​

Домакините стартираха срещата силно и натиснаха още в първите минути. Първият удар към една от двете врати дойде още във втората минута, когато Петър Занев центрира отляво в наказателното поле, топката беше изчистена, но тя стигна до Красимир Станоев пред границата на наказателното поле, който стреля, но високо над вратата.

"Орлетата" имаха златен шанс да открият резултата само две минути след това. Занев получи отляво в наказателното поле и центрира към далечната греда, където Станислав Костов отигра с глава към другия страничен стълб. Там Мартин Смоленски шутира от два метра, но Диего Фераресо застана на пътя на топката и блокира точно на голлинията.

В шестата минута Венцислав Бенгюзов шутира от дистанция, но Красимир Костов съумя с една ръка да избие над напречната греда в ъглов удар.

Пет минути по-късно Пирин имаше нова отлична възможност. Смоленски и Занев направиха отлично двойно подаване отляво, а ветеранът влезе в наказателното поле и центрира остро по земята към далечната греда, но малко не достигна на Иван Тасев да засече във вратата на Костов.

LAP.bg
5 снимки

В следващите минути темпото на игра поспадна, но играчите на Красимир Петров продължиха да владеят повече топката и да стигат до наказателното поле на своя противник. Гостите пък отговориха с две-три центрирания от свободни удари и корнери, които обаче не затрудниха Янко Георгиев и защитата пред него.

В 32-ата минута много активният Занев центрира отляво в наказателното поле, където Тасев отигра с гърди за Радослав Цонев, който шутира по диагонала от въздуха, но в аут.

120 секунди след това Пирин имаше пореден отричен шанс за попадение. Тасев беше изведен отдясно на скорост, влезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл, но Костов парира. Топката отново попадна в Тасев, който комбинира с Цонев, а бившият играч на Левски технично върна с пета за Красимир Станоев, който стреля, но отново Фераресо застана на пътя на кълбото и блокира.

В самия край на първото полувреме настана истинска драма.

Първо, в 45-ата минута, Ботев поведе в резултата, макар че не отправи нито един удар. Том Зарандона направи чудесен индивидуален рейд отляво и центрира в наказателното поле, където вратарят Янко Георгиев излезе, но не успя да улови топката, а зад него капитанът Занев остана изненадан и тя го удари в главата и попадна в собствената му врата – 0:1.

В третата минута от добавеното време пък Пирин успя да изравни. Радослав Цонев центрира от ъглов удар на границата на вратарското поле, където Стаси Костов зае по-добра позиция от Даниел Генов и с глава прати топката във вратата на Краси Костов – 1:1.

Второто полувреме стартира с удар на Стаси Костов от сериозна дистанция, но вратарят на гостите плонжира в долния си десен ъгъл и улови.

В 59-ата минута се стигна до спорна ситуация в наказателното поле на гостите от Враца. Станоев центрира отдясно в пеналтерията, където на далечната греда Фераресо изчисти пред погледа на Цонев, но домакините поискаха да бъде отсъдена дузпа в тяхна полза заради потенциална игра на защитника на гостите. След щателна проверка на ситуацията със системата ВАР беше решено, че няма нарушение на правилата и играта продължи без наказателен удар.

Пирин обаче стигна до пълния обрат в 68-ата минута. Вячеслав Велев получи на десния фланг, след което центрира на първа греда, където Красимир Станоев успя да намери добра позиция между Стефан Гаврилов и Меси Биатумусока, и с глава прати топката във вратата на Краси Костов за 2:1.

Само три минути след това "орлетата" имаха шанс да решат всичко в двубоя. Станислав Костов получи в половината на врачани и веднага изведе добре през центъра Ради Цонев, който напредна и шутира опасно от дъгата пред наказателното поле, но покрай лявата греда на вратата на Красимир Костов.

Десет минути преди края на редовното време Венцислав Бенгюзов беше изгонен за два бързи жълти картона. Халфът на „орлетата“ извърши нарушение на центъра срещу Венцислав Христов и главният съдия му вдигна жълт картон, който му бе втори и така само в рамките на пет минути бе изгонен и остави своя тим с човек по-малко.

В 86-ата минута Китан Василев бе изведен на десния фланг, влезе в наказателното поле и центрира към границата му, където фронтално срещу вратата Преслав Йорданов стреля по тревата, но твърде слабо и в ръцете на Костов.

До края на мача Пирин не допусна да бъде изненадан и удържа преднината си, с което записа първи успех за сезон 2022/2023 в efbet Лига!

FT | ПИРИН БЛАГОЕВГРАД – БОТЕВ ВРАЦА  2:1

0:1 Петър Занев (к) (автогол) 45'

1:1 Станислав Костов 45+3'

2:1 Красимир Станоев 68'

Червен картон: Венцислав Бенгюзов (Пирин Благоевград) 80'