"Ботев" Враца отстъпи първото място в северозападната "В" АФГ на "Етър" след драматичен двубой във Враца, завършил 2:1 за "болярите". Така гостите не само си отмъстиха за поражението от есента, но и 5 кръга преди края на кампанията водят с точка пред досегашния лидер. "Етър" има 67 точки и голова разлика 82:13, докато "Ботев" е втори с 66 пункта и съотношение 81:14. Поражението беше първото пред собствена публика за врачани в кампанията и общо трето в 25 кръга.

Домакините загубиха дербито, защото след почивката отстъпиха инициативата на гостите. Мачът започна с натиск на врачани, а във 2-та мин. шет на Милен Василев беше избит от бранител. В 4-та мин. Тодор Чаворски и Венци Иванов можеха да открият резултата, но вратарят Михайлов извади ударите им по виртуозен начин.

Гостите отвърнаха с две атаки, при които Илиян Трифонов /10 мин./ беше оставен сам срещу Иванов, но вратарят спаси, а Мартин Николов /14/ от малкото наказателно поле би над вратата.

Дилян Димитров би от 20-ина метра към долния десен ъгъл, но Михайлов улови коварната топка. В 23-та мин. обаче Чаворски хвърли в екстаз около 2 000 зрители, когато отблизо опъна мрежата за 1:0 след центриране отляво на Милен Василев. До почивката "Ботев" пропусна още две изгодни положения да затвори мача - Василев би над вратата /33/, а Венци Иванов се размина с топката на метър от голлинията /37/.

Ботев Враца - Етър 1:2

източник: Пресслужба на Ботев Враца

През втората част гостите излязоха по-мотивирани и заредиха атака след атака към блестящия в този мач вратар Иван Иванов. В 54-та мин. Петър Димитров нацели напречната греда от 7 метра, а минута по-късно щурмовакът се хвърли за дузпа при стълкновение с Илиян Илиев, което реферът Кабаков отсъди без колебание. Потърпевшият би, но вратарят на врачани хвана топката. Само две минути по-късно отново Димитров излезе на стрелкова позиция, а Иванов парира шута му. В 63-та мин. Иванов парира с тяло удар от упор на Кирилов и когато публиката повярва, че домакините са спечелили мача, се случи най-лошото - Димитров върна с глава към своя вратар, а Кямил изскочи и врътна топката в левия ъгъл за 1:1 в 77-та мин.

"Ботев" отвърна с шут от фаул на Милен Василев, но не можа да удържи равенството, което също устройваше отбора. В 84-та ми. резервата на "болярите" Иван Петков с глава би в аут, а в 87-та мин. Петър Димитров от упор разстреля вратаря на "Ботев" за крайното 1:2. До края Ивайло Цветанов можеше да зарадва врачани с изравнителен гол в 90-та мин., а в добавеното време Петър Димитров пропусна да убие домакините с трети гол.

Главният съдия Георги Кабаков пък се обърка и вдигна червен картон на Димитров от домакините, но след консултация го остави да доиграе мача.

Публиката във Враца изпрати с освирквания шефа на ЗС на БФС Бончо Генчев, тъй като според запалянковците и в днешния мач техният отбор е бил ощетен, а гостите - бутани към победата.

Във ВИП ложата на стадион "Христо Ботев" беше спортният министър Красен Кралев, както и шефовете на областни съвети на БФС от Видин до Ловеч. Шефът на съдийската комисия в БФС Петър Петров също дойде на мача. Сред хората на трибуните пък беше заместник-председателят на 43-ото Народно събрание Явор Хайтов.

БОТЕВ: Ив.Иванов, Куанг, Павлов, Генов, Л.Илиев, Борисов /67 Г.Иванов/, Василев /81 Цветанов/, Димитров, Ил.Илиев, В.Иванов, Чаворски.

ЕТЪР: Михайлов, Минков, Анев, Кямил, Кирилов, Христов /88 Русев/, Николов, Скерлев, Байчев /75 Петков/, Трифонов /76 Генчев/, Димитров.

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Чаворски /23/, 1:1 Кямил /77/, 1:2 Димитров /87/.

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Павлов, Л.Илиев, Ил.Илиев, Борисов, Димитров /Б/; Анев, Николов, Петков /Е/.

ГЛАВЕН СЪДИЯ: Георги Кабаков /Пловдив/.

СТАДИОН: "Христо Ботев" /Враца/ - 2 000 зрители.